Dzisiejszy artykuł poświęcimy w całości parametrowi DR, czyli słynny Domain Rating. Na dzień dzisiejszy jest to jeden z najważniejszych parametrów SEO, który sprawdzany jest przez nas podczas określania mocy danego serwisu, z którego przykładowo chcemy pozyskać Backlink do naszej strony internetowej. Warto wiedzieć jak najwięcej o Domain Rating, ponieważ jest to bardzo istotny parametr zarówno w kontekście linków, jak i własnej domeny. Zapraszamy!
Domain Rating – skąd wziął się ten parametr?
Pierwotnie określenie Domain Rating (DR) zostało zapoczątkowane przez serwis internetowy Ahrefs.com, który jest znanym i cenionym po dzień dzisiejszy narzędziem SEO. Dzięki niemu jesteśmy w stanie określać siłę domeny i rozkładać jej strukturę SEO na części pierwsze. Skupiając się jednak na samym parametrze DR, ma on za zadanie pokazać nam siłę linków zwrotnych danej domeny internetowej w porównaniu ze skalą, która określana jest na podstawie bazy, którą posiada narzędzie Ahrefs. Skala jest 100 punktowa, dlatego im bliżej tej wartości, tym bardziej mocny profil linków posiada dana domena. Na dzień dzisiejszy przyjęło się, że dobre serwisy internetowe mają DR na poziomie 40 i wyższym. Dla przykładu skala 85 i wyżej jest już zarezerwowana dla ogólnopolskich portali internetowych jak wp.pl i tym podobnych.
Jak sprawdzić Domain Rating?
Oczywiście najbardziej prostym rozwiązaniem jest wykupienie pakietu w oficjalnym narzędziu Ahrefs. Niestety narzędzie o którym mowa jest niezwykle drogie i raczej zarezerwowane dla firm i korporacji zajmujących się pozycjonowaniem internetowym na co dzień. W wypadku zwykłych pozycjonerów bądź osób prywatnych, które chcą sprawdzić jeden lub zaledwie kilka wskaźników DR, jest to raczej nieopłacalny biznes. Na cale szczęście narzędzie Ahrefs oferuje nam proste, aczkolwiek w pełni darmowe narzędzie, dzięki któremu możemy sprawdzić wyłącznie DR, ilość linkujących domen i ilość linków, które prowadzą do danej domeny. Wspomniane narzędzie znajduje się pod adresem internetowym https://ahrefs.com/pl/website-authority-checker, gdzie możemy zupełnie za darmo sprawdzić parametr DR. Jest to oczywiście bardzo prosta wersja, jednak pozwala nam na uzyskanie najważniejszej informacji, jeśli chodzi o strukturę linków własnego serwisu, bądź serwisu internetowego, którym to jesteśmy zainteresowani. Niestety inne serwisy, które szczycą się podobną funkcjonalnością, nie mierzą parametru DR w sposób uczciwy, dlatego warto ograniczyć się wyłącznie do powyższego adresu internetowego, który pochodzi od twórców narzędzia Ahrefs
Trackbacks / Pingbacks